Jakie są przyczyny, skutki i metody zapobiegania powstawania powietrza w podłogówce?

Aby instalacja podłogowa funkcjonowała bez zakłóceń przez wiele lat, musi być pozbawiona powietrza. Powietrze może pojawić się w układzie grzewczym na etapie wykonawczym lub podczas późniejszej eksploatacji.

Jakie mogą być przyczyny zapowietrzenia podłogówki?

  • Zbyt szybkie pierwsze napełnianie instalacji po wykonanym montażu (wprowadzenie mieszanki wody i powietrza do układu).
  • Brak lub nieprawidłowo wykonane pierwsze odpowietrzenie podłogówki.
  • Nieszczelności (okolice złączek, śrubunków), przez które powietrze jest zasysane do instalacji.
  • Zastosowanie tworzywowych pętli grzewczych bez wkładki antydyfuzyjnej, przez co powietrze wnika do wody.
  • Rozkład środków uszczelniających (pakuły) powodujący wytworzenie się gazów w instalacji.
  • Zbyt wysoka temperatura wody.
  • Nieodpowiednie ciśnienie w instalacji (za duża lub za mała ilość wody w obiegu).

Skutki zapowietrzonej instalacji

Skutkami zapowietrzonej instalacji podłogowej jest ograniczona wydajność ogrzewania (zgromadzone powietrze w rurach zmniejsza przepływ wody) oraz nierównomierne ogrzewanie pomieszczeń, a nawet jego brak. Możemy także usłyszeć odgłosy przy pracującej instalacji (stuki, trzaski, szumy czy bulgotanie), a także zaobserwować przyspieszony proces korozji elementów metalowych instalacji.

Odpowietrzniki - skuteczny sposób zapobiegania zaapowietrzeniu instalacji

Aby przeciwdziałać powyższym nieprawidłowościom, należy pomyśleć o wyposażeniu instalacji w asortyment na bieżąco odpowietrzający układ. Odpowietrzniki umiejscowione w najwyższych punktach instalacji automatycznie i stale usuwają nagromadzone powietrze. Z kolei separatory odpowiadają za pozbycie się rozpuszczonych pęcherzyków powietrza z medium. Tego typu urządzenia montujemy na zasilaniu w bliskiej odległości źródła ciepła w miejscu występowania najwyższych temperatur czynnika grzewczego.

Czytaj także

projekt-bez-nazwy-286-29.png

W jakich częściach domu nie powinno montować się ogrzewania podłogowego ?

Ogrzewanie podłogowe jest takim rodzajem instalacji, który można zamontować praktycznie w każdym miejscu naszego domu. Istnieją jednak wyjątki, gdzie umiejscowienie podłogówki jest niewłaściwe lub co najmniej dyskusyjne. Dowiedź się, w których miejscach domu nie zaleca się montowania ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj
x

Formularz kontaktowy

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
AFRISO